23.11.2018

Finnsecurityn 40-vuotisjuhlaseminaari jatkoi julkistetun yhdistyshistoriikin menestystarinaa

IMG_3886.JPGKeskiviikkona 21.11. ensi kertaa järjestetty uuden tyyppinen, yrityssponsorein ryyditetty yhdistyksemme juhlaseminaari keräsi noin 120 osallistujaa.

Mukana oli valtaosa sponsorien edustajia, heidän vieraitaan ja mm. turva-alan opiskelijoita. Alkuepäilykset siitä, että "uskovaiset puhuvat toisilleen", osoittautui palautteen perusteella vääräksi. Uutta asiaa riitti.

Asiaohjelmaa kiitettiin kompaktiksi. Pääsponsorien Virian sekä Schneider Electricin esitykset olivat markkinointihenkisyyden rinnalla informatiivisia ja yleisöä kiinnostavia. Virian CISO Kari Salmelan esitys kokonaisturvallisuudesta, joka enenevästi yhdistää digitaalisen ja fyysisen turvallisuuden, oli anniltaan tukeva ja eteenpäin katsova. Samoin Schneider Electricin Offer Manager Anssi Liskin puheenvuoro kiinteistöjen turvallisuudesta, joka vaatii yhä enemmän "älyä".

Monipuolinen katsaus tämän päivän ja tulevaisuuden digiturvallisuuteen

Enemmän virkamiesnäkökulmaa saimme kuulla erittäin mielenkiintoisten esitysten, Huoltovarmuuskeskuksen puitteissa toimivan kyberturvallisuutta edistävän digipoolin sekä TEMin vetämän ns. Tekoälyohjelman tiimoilta. Puhujina toimivat Digipoolin poolisihteeri, valmiuspäällikkö Antti Nyqvist Teknologiateollisuudesta pääsihteeri sekä

kehittämispäällikkö Jussi Nissilä Työ- ja elinkeinoministeriöstä.

Maltillisen pituisen seminaariosuuden perään julkistettiin kovakantinen ja sisällöltään tukeva Finnsecurityn 40-vuotishistoriikki "Suomalaisen turvallisuusalan menestystarina". Kirjaa voi suositella kaikille, jotka haluavat tietoa turva-alan kehittymisestä Suomessa viime vuosikymmeninä ja ennen kaikkea Finnsecurityn vaiherikkaista käänteistä samalla aikavälillä.

Tilausta jatkolle

Juhlaseminaari omalla tavallaan huipentui lopuksi pidettyyn parituntiseen cocktailtilaisuuteen, jossa vapaamuotoisessa hengessä niin sponsoriyritysten ständeillä pyörineet edustajat kuin potentialiset b-to-b-asiakkaatkin kohtasivat. Rentoa ja välitöntä rupattelua, mutta jäsenyrityksille tärkeitä intressejä unohtamatta: kuulin, että ainakin pari kauppaa clousattiin illan aikana yritysten kesken!

Saadun palauttaan perusteella (kehitettäväähän riittää aina), tapahtumaa kiitettiin uudenlaisesta formaatistaan ja vaikuttaa siltä, että tällaiselle olisi jatkuvuutta tulevinakin vuosina yhdistyksen juhlapäivänä 21.11.

Seminaarin platinasponsoreita olivat VIRIA ja Schneider Electric, silversponsoreita ARIKI, Bosch, Certego, HVK, Mirasys, Secrow, Securitas sekä Zenitel.

« Takaisin

Finnsecurityn jäsenet